Preskočiť na obsah

Rozhodnúť sa pre Boha

Rozhodnúť sa pre Boha

V živote každého človeka je prítomný smäd po zmysle života, ktorý je možné uhasiť mnohými spôsobmi. Boh priťahuje ľudí a stáva sa prítomným v ich živote prostredníctvom osôb, situácií alebo zážitkov. Umenie objaviť spôsob, ako sa k nám Boh prihovára a stáva sa prítomným v našom živote, nazývame rozlišovanie. Rozvinutie tejto schopnosti vyžaduje poznanie vlastných možností, zvládnutie svojich obmedzení, schopnosť integrovať všetky stránky svojho života do vzťahu, ktorý je v súlade s Bohom a Evanjeliom. Jestvuje však primárna voľba; a ňou je samotný Boh. Chcem, aby bol on tým najdôležitejším v mojom živote? Verím, že mi ponúka projekt? Že ma Ježiš volá k niečomu? Preto skôr, ako si položím otázku: aké Božie veci si zvolím pre svoj život alebo aký konkrétny plán chce Boh pre môj život, musím sa pýtať, či si volím Boha.

Aké sú podmienky pre vykročenie na cestu? Úprimne povedané, nutné je len to, čo sv. Ignác nazýva odvaha a sloboda. Je potrebná veľkodušnosť a dať sa na to. Ak máš vo vnútri tušenie, že ťa Boh žiada, aby si si usporiadal život, alebo ťa snáď volá, aby si pouvažoval, akým spôsobom ho budeš nasledovať vo svojom živote, vtedy prináleží nachystať prostriedky a za každú cenu vykročiť s rozhodnutím, aby bol on tým, kto ponesie iniciatívu.

Rozhodnúť sa pre Boha si teda žiada vsadiť predovšetkým na tri veci: prvou je nájsť vo svojom živote trvalé miesto pre stretnutie s Pánom  (modlitba a hlavne denné spytovanie svedomia). Druhou, staviť na sprevádzanie, otvoriť si srdce pred svojím sprievodcom, aby doň vložil slovo o tom, akým spôsobom sa Pán stáva prítomným v živote. Je to priestor pre porozumenie Božej reči (jazyka) v tvojom živote. V ktorých situáciách sa nachádzaš pri Pánovi? Poslednou je vsadiť na spoločenský život, keďže Pán sa s nami stretáva v našom každodennom živote, a nájsť spoločníkov na ceste, s ktorými žiť vzťah s Bohom nie je druhoradé.

Pripravil P. Peter Sabol SJ